Stany zapalne jelita grubego wiążą się z patologicznymi procesami o podłożu infekcyjnym, niedokrwiennym, alergicznym, a czasem - nieokreślonym. Najczęściej objawiają się bólami brzucha, zaparciami i biegunkami, nietrzymaniem kału, wzdęciami, krwią w stolcu, lub symptomami pozajelitowymi - zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej, osłabieniem, zmianami skórnymi, czy zapaleniem stawów.
Jakie zaburzenia w funkcjonowaniu jelita grubego pojawiają się najczęściej i co je wywołuje?
Ważną grupą stanów zapalnych jelita grubego są też infekcje wiążące się z owrzodzeniem. Wpływ na jej wystąpienie mają czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Z reguły należy do nich nieprawidłowa reakcja organizmu związana ze stresem czy wzmożona aktywacja limfocytów.
W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób jelita grubego? Podstawą jest oczywiście racjonalna oraz urozmaicona dieta. Posiłki należy spożywać w regularnych odstępach czasu, a dania powinny być skomponowane z uwzględnieniem unikania nadmiernej ilości tłuszczu. Korzystny wpływ na jelita ma jedzenie ryb. Osoby, które doświadczają nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu nabiału, powinny go wyeliminować. Podstawą jest wyeliminowanie używek, kontrolowanie masy ciała i uprawianie sportu. Osoby, które są w remisji choroby powinny suplementować prebiotyki.
Leczenie stanów zapalnych i owrzodzeń jelita grubego może przybierać różne formy, w tym również ozonoterapii. Decyzja o metodzie terapeutycznej zależy od rodzaju choroby oraz jej zaawansowania. Tradycyjne podejścia medyczne obejmują wybór farmakologii lub przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W przypadku farmakologii, lekarze często wybierają glikokortykosteroidy, leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne. Zabiegi chirurgiczne często zakładają usunięcie całego jelita grubego. Alternatywnie, w niektórych przypadkach można utworzyć zbiornik jelitowy z jelita cienkiego, a także zachować funkcję aparatu zwieraczowego. Jednak warto wspomnieć, że nowoczesne podejścia terapeutyczne, takie jak ozonoterapia, również zdobywają na popularności jako alternatywne metody leczenia w kontekście owrzodzeń jelita grubego.
A jakie są wskazania do wykonania operacji? Przede wszystkim, zabiegowi muszą być poddane osoby niereagujące na leczenie zachowawcze. Również w przypadku wykształcenia się przetok, należy niezwłocznie wykonać operację. Są to przypadki, w których zabiegi są planowane. W przypadku ostrego rzutu choroby, krwotoku, perforacji jelita czy toksycznego rozdęcia - pacjent niezwłocznie powinien pojawić się na sali operacyjnej.
Stany zapalne i owrzodzenia jelita grubego mogą okazać się bardzo poważne. Dlatego po zauważeniu niepokojących symptomów zawsze należy udać się do lekarza, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, które zapobiegnie pojawianiu się kolejnych objawów.