Znamiona to narośle skórne wypełnione pigmentem, które przybierają różnorodne formy. Mogą występować w szerokiej palecie kolorystycznej, a struktura może być wypukła lub płaska. W większości przypadków są one nieszkodliwe i stanowią jedynie defekt estetyczny. Jednak pojawiają się sytuacje, w których istnieje ryzyko przekształcenia się znamion w zmiany szkodliwe. Potocznie nazywa się znamiona pieprzykami, jednak są one tylko jednym z wielu istniejących rodzajów zmian skórnych tego typu. Osoby, które mają ich na ciele dużo, powinny regularnie konsultować się z lekarzem specjalistą.

W jakich sytuacjach znamiona powinny zostać usunięte? Najczęściej podstawę stanowi zmiana kolorystyki, kształtu lub faktury, a także umiejscowienie danego pieprzyka.

Zmian skórnych nie należy lekceważyć. W ekstremalnym przypadku mogą nawet przekształcić się w czerniaka. Jest to jeden z często występujących nowotworów, bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia. Poza jednoznacznymi podstawami do usuwania znamion wymienionymi powyżej znakiem ostrzegawczym będzie też odczuwanie w ich okolicy dyskomfortu. Wrażliwość na dotyk czy częste swędzenie, sugerują konieczność udania się na konsultację dermatologiczną i usunięcia pieprzyka.

Warto pamiętać o tym, że badania diagnostyczne nie dają stuprocentowej gwarancji tego, że zmiana nie jest złośliwa. Czasem więc lepszą decyzją będzie profilaktyczne usunięcie znamienia. Usuwanie pieprzyków zaleca się częściej osobom, które mają w rodzinie kogoś, kto chorował na nowotwór skóry albo odznaczają się wyjątkowo jasną karnacją. Szczególną opieką należy pod tym kątem otaczać też dzieci, które w swoim życiu doznały poparzeń słonecznych.

Znamiona mogą być usuwane ze względów estetycznych. Ich nadmierna ilość lub położenie w specyficznych miejscach, to czynniki często wywołujące kompleksy wpływające na obniżenie samooceny. Dzięki zastosowaniu fal radiowych możliwe jest sprawne pozbycie się pieprzyków przy pomocy nieinwazyjnej metody, z reguły niewymagającej nawet stosowania znieczulenia miejscowego.

Usuwanie znamion falami radiowymi sprawdza się dobrze w celu likwidowania zmian o zróżnicowanej budowie, m.in. brodawek, włókniaków, prosaków i kaszaków. Dzięki tej technologii możliwe jest też precyzyjne zamykanie naczynek krwionośnych, tworzących nieestetyczne “pajączki”. Jeżeli masz znamiona, które kwalifikują się do usunięcia, zgłoś się do naszego gabinetu. Zespół doświadczonych specjalistów pomoże Ci w praktycznie bezbolesnym i w pełni bezpiecznym pozbyciu się problemu.

Popularne problemy