Pieprzyki usuwanie

Pieprzyki to zmiany skórne, które posiada praktycznie każdy człowiek. Mogą przyjmować różne formy, a zbudowane są z melanocytów - czyli komórek barwnikowych skóry. Inaczej nazywane są mianem znamion barwnikowych. Mogą mieć różnorodny charakter i z reguły wymagają regularnego monitorowania w celu wykluczenia ewentualnego przekształcenia się niewielkich pieprzyków w nowotwory.

Jakie rodzaje zmian barwnikowych możemy wyróżnić?

Po zauważeniu znamion barwnikowych należy koniecznie udać się do dermatologa i poddać się badaniu dermatoskopem. Lekarz po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych danych będzie w stanie określić czy dana zmiana jest łagodna, czy złośliwa i zaleci dalsze postępowanie. Niektóre pieprzyki trzeba koniecznie usunąć. Dotyczy to w szczególności tych zmian skórnych, które wskazują na ryzyko przekształcenia się w złośliwe znamię barwnikowe, o charakterze nowotworowym.

Istnieje wiele skutecznych metod zapobiegania zezłośliwieniu pieprzyków. Bardzo ważna jest przede wszystkim ochrona przeciwsłoneczna. Znamiona barwnikowe powinny być codziennie posmarowane kremem z filtrem UV. Warto też unikać ekspozycji na słońce od 10:00 do 16:00. Najważniejszym elementem profilaktyki jest jednak regularne odwiedzanie dermatologa i prowadzenie skrupulatnej dokumentacji.

Jak oceniane jest prawdopodobieństwo przekształcenia się pieprzyka w zmianę złośliwą? Potencjalne niebezpieczeństwo zwiastuje asymetryczność, nieregularność brzegów, brak jednolitej barwy, średnica przekraczająca 5 mm i zmienianie koloru, kształtu czy stopnia wypukłości. Niebezpieczeństwo może zwiastować też swędzenie oraz krwawienie.

Pieprzyki są często usuwane - zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Wciąż popularna jest tradycyjna metoda chirurgiczna. Coraz częściej jednak zastępuje się to rozwiązanie zastosowaniem terapii laserowej, która umożliwia uniknięcie niechcianych blizn.

Popularne problemy