Hemoroidy to bardziej powszechny problem, niż mogło nam się wydawać. Dotyka on naprawdę sporą liczbę osób. Na czym dokładnie polega ta dolegliwość i jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj różne sposoby.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to potoczna nazwa określająca guzki krwawnicze, czyli naczynia żylne. Są one częścią odbytu i odpowiadają za prawidłowy proces wypróżniania się. Znajdują się u każdego człowieka. Hemoroidami często nazywa się też stan zapalny wywołany żylakami odbytu. O nim jednak mówimy wtedy, gdy guzki krwawnicze nie działają odpowiednio – powiększają się i mieszcząca się w nich krew zalega. Warto wiedzieć, że hemoroidy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze. Obydwa rodzaje wywołują różne nieprzyjemne objawy, w tym silny dyskomfort i ból.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Z żylakami odbytu mogą zmagać się różne osoby, niezależnie od wieku. Przyczyna ich powstawania nie jest w stu procentach wyjaśniona, jednak udało się wyróżnić czynniki, które sprzyjają ich pojawieniu się. Jest to między innymi:

Te aspekty mogą sprawić, że staniemy się bardziej narażeni na wystąpienie hemoroidów. Osoby, które cierpią na tę dolegliwość, odczuwają ponadto inne negatywne objawy. Mowa przede wszystkim o krwawieniu, uczuciu swędzenia czy pieczenia okolicy odbytu. W przypadku żylaków odbytu może dojść również do wypadnięcia guzka krwawniczego.

Leczenie hemoroidów

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad i wstępne badanie, które pozwala mu rozpoznać hemoroidy. Następnie wykonuje anoskopię, czyli kolejne badanie, podczas którego do oglądu używa specjalnego narzędzia zwanego anoskopem. Najczęstszymi zaleceniami lekarza jest spożywanie większej ilości płynów i ograniczenie produktów takich jak czekolada czy mocna herbata i kawa. Może też przepisać leki na hemoroidy, które występują w różnej postaci – jako tabletki, maści czy czopki. Istnieje również inna opcja - laserowe leczenie hemoroidów, które przeważnie jest wykonywane przy użyciu miejscowego znieczulenia. Usuwanie żylaków odbytu za pomocą lasera przynosi bardzo satysfakcjonujące rezultaty i jest znacznie mniej bolesne niż inne metody.

Popularne problemy