Przebarwienia to ciemniejsze plamy widoczne na skórze, które najczęściej pojawiają się na twarzy. Charakteryzują się one zaburzoną pracą melanocytów, czyli komórek barwnikowych produkujących za dużo melaniny. Przebarwienia skórne to w większości przypadków problem estetyczny, z którym zmaga się wiele osób, a przyczyny ich powstawania mogą być naprawdę różne.

Przebarwienia to efekt działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie melanocytów. Dlatego też najwięcej zmian powstaje zazwyczaj na twarzy, gdyż jest ona w największym stopniu eksponowana na światło słoneczne. Do przyczyn tworzenia się przebarwień zalicza się także:

Wyróżnia się także kilka rodzajów zmian pigmentacyjnych. Są to: przebarwienia pozapalne, posłoneczne oraz melazma. Przebarwienia pozapalne powstają wskutek uszkodzenia skóry i najczęściej występują jako konsekwencja trądziku, rozdrapania zmiany i jednoczesnej ekspozycji na słońce bez ochrony przeciwsłonecznej. Początkowo wyróżniają się różowo-czerwonym kolorem, jednakże z czasem, a w szczególności pod wpływem promieniowania UV zmieniają one odcień na brązowy. Przebarwienia posłoneczne są natomiast wynikiem intensywnej ekspozycji na słońce - to punktowe, mocno odgraniczone od niezmienionej skóry zmiany. Najczęściej powstają na policzkach oraz czole. Można je zauważyć przede wszystkim u osób starszych. Ponadto tego typu zmiany często myli się z plamami wątrobowymi. Z kolei melazma, nazywana także ostudą, to najcięższe do usunięcia przebarwienia, które są najbardziej wrażliwe na słońce oraz cechują się symetrycznym ulokowaniem, nieregularnym i rozlanym kształtem. Ich powstawanie jest zazwyczaj uwarunkowane podłożem hormonalnym. Najczęściej występują na policzkach, czole i górnej wardze.

Aby uniknąć przebarwień na twarzy, przede wszystkim nie należy narażać się na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV bez ochrony przeciwsłonecznej. W tym celu warto stosować kremy z filtrem SPF. Warto również zrezygnować ze stosowania perfum na odsłonięte części ciała oraz pamiętać o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Przebarwienia nie znikają samoistnie, a niezawodnym rozwiązaniem na istniejące już plamki są zabiegi medycy estetycznej. Do najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień należy laser, który daje szybkie i trwałe efekty. Poza tym jest praktycznie bezbolesny, a w dodatku posiada działania ujędrniające oraz odmładzające. Ponadto oferta zabiegów laserowych jest naprawdę bogata. Innym rozwiązaniem są peelingi chemiczne, jednakże w ich przypadku należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż osiągnięcie pożądanego efektu wymaga kilkukrotnego powtórzenia kuracji.

Popularne problemy