Trądzik to choroba przewlekła, która dotyka gruczołów włosowo-łojowych, zaburzając ich naturalną pracę. Najbardziej powszechny jest trądzik pospolity, jednakże może on występować w wielu innych odmianach. Choroba ta prowadzi do łojotoku, czyli wydzielania się nadmiaru sebum, które staje się bezpośrednim powodem licznych stanów zapalnych. Mogą one przyjmować naprawdę różnorodny kształt - od zaskórników otwartych i zamkniętych, przez krostki, aż po torbiele łojotokowe. Ponadto skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona, a krostka wypełniona ropą. Takie wybrzuszenia na skórze są naprawdę nietrudne do przeoczenia.
Najczęściej trądzik występuje na twarzy, gdyż to tutaj znajduje się spora część gruczołów łojotokowych, ale nierzadko są to także plecy, tułów czy klatka piersiowa. Poza tym na trądzik chorują zazwyczaj osoby w wieku młodzieńczym. Nieco częściej dotyka kobiety, ale może pojawić się także u osób dorosłych i noworodków.
Poza tym trądzik może także powstać w wyniku stosowania różnego rodzaju używek czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Bardzo często okazuje się również, że jego zaburzenie wynika z drugiego zaburzenia. Przykładowo zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną nieprawidłowej diety czy stylu życia.
Istnieje wiele różnych rodzajów trądziku. Choć ich objawy są do siebie bardzo zbliżone, przyczyny powstawania trądziku mogą znacząco od siebie odbiegać. Dlatego też wyróżniamy trądzik młodzieńczy, który ujawnia się w okresie dojrzewania i trwa nawet przez kilka lat. Po tym czasie zazwyczaj ustępuje. Kolejny jest trądzik ropowiczy, który charakteryzuje się występowaniem torbieli ropnych, a sam proces gojenia jest długotrwały i nierównomierny. Wyróżnia się także trądzik skupiony, którego zmiany objawiają się nietypowo - najczęściej pod pachami, w pachwinach i na pośladkach. Następny jest trądzik bliznowcowy, który wiąże się z powstawaniem przerośniętych, zgrubiałych, mocno widocznych blizn.
Leczenie trądziku to najczęściej długotrwały proces, który u każdego może przebiegać w zupełnie inny sposób. Przede wszystkim nie należy podrażniać miejsc, w których on występuje. Najważniejszym krokiem jest eliminacja czynników, które powodują wywoływanie trądziku. W przypadku, gdy przybiera on zaawansowaną formę, nie obędzie się bez wizyty u dermatologa oraz korzystania z przepisanych przez niego leków doustnych. Obecnie najnowocześniejszym i doskonałym rozwiązaniem w przypadku leczenia trądziku jest wykorzystanie lasera. Stanowi on świetną alternatywę dla długich i obciążających organizm kuracji farmakologicznych.