Fałdy anodermalne, które wielu naszych pacjentów może znać pod nazwą “fałdy brzeżne odbytu” nie są niczym groźnym. Tak naprawdę problem ten może dotyczyć każdej osoby i to bez względu na płeć. Uznaje się je za nadmiernie powiększone i luźne fałdy skóry brzegu odbytu, czyli anodermy, które mogą mieć rozmiar od kilku milimetrów do ok. jednego, a nawet dwóch centymetrów. Jest to dolegliwość natury estetycznej, jednak wielu pacjentów ma wówczas problem z utrzymaniem prawidłowej higieny. Kwestia ta może doprowadzić do powstania stanów zapalnych czy też problemów ze świądem w okolicy odbytu. Wówczas staje się to wskazaniem medycznym do usunięcia powstałej zmiany.

Nie ma jednoznacznie określonej przyczyny powstawania fałd anodermalnych. Szacuje się jednak, że bardzo często powstają po przebyciu zakrzepicy okołoodbytniczej oraz w wyniku porodu. Dodatkowo czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tych zmian jest znaczny oraz forsowny wysiłek fizyczny, który jest związany m.in. z częstym dźwiganiem ciężarów. Istnieje również kilka wskazań do zabiegu, w tym:

Nieleczone fałdy anodermalne powodują narastający w czasie dyskomfort oraz nawracające stany zapalne wokół odbytu. W celu poprawy komfortu życia warto omówić ten problem z lekarzem. Wycięcie fałdów okołoodbytniczych może odbyć się jedną z dwóch dostępnych metod, czyli terapii z użyciem lasera CO2 lub za pomocą chirurgicznego wycięcia zmian. Tak naprawdę metody te nie różnią się od siebie znacząco, gdyż obie są wykonywane w miejscowym znieczuleniu, a sam przebieg jest podobny. Jedyną różnicą jest to, iż w przypadku leczenia chirurgicznego, konieczne jest założenie szwów na ranę.

Zabieg ten niestety nie jest wykonywany u wszystkich osób. Wynika to z istniejących przeciwwskazań do przełożenia terminu zabiegu lub całkowitego jego odwołania. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim nowotwory. Nie wykonuje się go również u kobiet w czasie ciąży oraz karmiących piersią. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, że infekcje w miejscu zabiegi, skłonności do powstawania blizn czy przyjmowanie światłoczułych leków również stanowią przeciwwskazanie do wykonywania plastyki odbytu.

Wiele zabiegów ma swoje zalecenia, o których pacjenci muszą pamiętać. W tym przypadku bezpośrednio przed zabiegiem wykonuje się jedynie wlewkę doodbytniczą.

Pacjent musi również zdawać sobie sprawę z kilku kwestii. Przede wszystkim efektem zabiegowym jest całkowite usunięcie niepożądanej zmiany, co wiąże się nie tylko ze znaczną poprawą komfortu psychicznego, ale także umożliwia prawidłową higienę odbytu, która jest szczególnie ważna po zabiegu. Ponadto należy zachować wstrzemięźliwość seksualną oraz unikać wysiłku fizycznego na okres gojenia się miejsca poddanego zabiegowi. W tym przypadku zalecana jest także dieta zapobiegająca zaparciom.

Popularne problemy