Stulejka to wrodzony lub nabyty defekt penisa, który polega na niewłaściwym zwężaniu napletka, przez co nie jest możliwe prawidłowe odsłonięcie żołędzi penisa. U noworodków i chłopców do trzeciego roku życia istnieje wrodzona stulejka, będąca fizjologicznym zjawiskiem, niebudzącym niepokoju. Inaczej jest w przypadku nastolatków oraz dorosłych mężczyzn, zmagających się z tym wstydliwym problemem. Mogą oni borykać się z częściową stulejką, czyli taką, w której żołądź jest tylko częściowo odsłonięty lub całkowitą. Wówczas napletek w całości zasłania żołądź i nie ma możliwości jego bezbolesnego odsłonięcia.

Wielu panów zastanawia się, jakie są przyczyny stulejki nabytej. Jak się okazuje, schorzenie to pojawia się najczęściej w wyniku niedostatecznej higieny okolic intymnych. Sprzyja to rozwijaniu się stanów zapalnych w okolicy prącia, co w efekcie prowadzi do bliznowacenia napletka i zwężenia jego ujścia. Często pojawia się u pacjentów chorujących na cukrzycę oraz jako powikłanie nawracających stanów zapalnych cewki moczowej. Ponadto, do innych przyczyn zaliczyć można:

Niezaprzeczalnie, stulejka jest wyjątkowo nieprzyjemnym schorzeniem, które wywołuje wiele dokuczliwych objawów. Większość pacjentów skarży się na ból nasilający się podczas próby odciągnięcia napletka. Ponadto pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, związane z gromadzeniem się go pod napletkiem podczas mikcji lub zakażeniami układu moczowego. Być może wiele par nie zdaje sobie sprawy z tego, ale stulejka utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny osobistej. Przyczynia się do zmierzenia się moczu, łoju i spermy, co stanowi świetne miejsce do rozwijania się bakterii. Tego typu infekcje mogą być przenoszone na panterkę, przez co jest ona narażona na stany zapalne dróg moczowych, a także narządów płciowych. Wymienia się tutaj często brak odczuwalnej przyjemności z odbywanego stosunku seksualnego, które prowadzą do obniżonej samooceny oraz problemów z potencją.

Leczenie stulejki zależy od wieku pacjenta. U dzieci po ukończeniu trzeciego roku życia odprowadzenie napletka wspomagane jest glikokortykosteroidami stosowanymi miejscowo, które przepisuje lekarz. U dorosłych mężczyzn tego typu zabiegi są zwykle nieskuteczne i zaleca się przeprowadzenie leczenia operacyjnego. Obecnie stosuje się dwie metody leczenia. Napletek można całkowicie usunąć poprzez przeprowadzenie obrzezania lub dokonać jego plastyki. Opiera się to na poszerzeniu ujścia napletka, bez konieczności jego całkowitego usunięcia. Jest to zabieg mniej inwazyjny, jednak istnieje szansa powrotu problemy ze stulejką. Alternatywą dla obu metod jest laserowe leczenie stulejki dostępne w naszej klinice. Podczas tego zabiegu używa się lasera zamiast skalpela. Dzięki temu uszkodzenie tkanek jest znacznie mniejsze, a co za tym idzie - ból i obrzęk po zabiegu są mniej nasilone. Jeśli chodzi o ryzyko nawrotu stulejki, to jest ono znacznie zredukowane przez bliznę po zabiegu, która ma gładką powierzchnię i jest mniejsza.