Kurzajki to potoczna nazwa, którą określa się brodawki wirusowe. Ich powstanie wywołuje HPV czyli Human Papilloma Virus - w tłumaczeniu wirus brodawczaka ludzkiego. Na skutek uszkodzeń skóry, nawet tych wyjątkowo niewielkich, wirus namnaża się w komórkach nabłonka. Efektem tego procesu jest powstawanie widocznej grudki. Charakterystyczną cechą jest to, że jej powierzchnia jest rogowaciejąca. Najczęściej tzw. kurzajka zaczyna być widoczna w ciągu kilku miesięcy po zakażeniu wirusem. A jak wygląda taka brodawka? Z reguły jej kształt jest okrągły, a powierzchnia sprawia wrażenie chropowatej. Indywidualną kwestią jest kolor. Może być to barwa cielista, brązowa lub żółta.

W jaki sposób można doprowadzić do zakażenia wirusem HPV? Przede wszystkim prowadzi do tego bezpośredni kontakt z osobą, która jest nosicielem brodawczaka ludzkiego. Czasem jednak wystarczy sam kontakt z materiałem biologicznym pochodzącym od takiej osoby. Najczęściej dochodzi do zarażenia HPV na basenach i siłowniach, gdzie istnieje największe ryzyko kontaktu z wirusem.

A jak zapobiegać zachorowaniu na HPV i powstawaniu kurzajek?

Istnieją różne rodzaje kurzajek. Wśród nich można wyróżnić brodawki zwykłe, które z reguły są umiejscowione na dłoniach. Z kolei na podeszwach stóp pojawiają się brodawki podeszwowe. Mają one tendencję do zlewania się - dwie połączone kurzajki podeszwowe przekształcają się w brodawki mozaikowe. Kurzajki mogą niestety powstawać także na twarzy - wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z brodawkami płaskimi.

Zdarza się, że kurzajki znikają samoistnie. Jednak z reguły konieczne jest wdrożenie leczenia. Niestety niemożliwe jest wprowadzenie terapii przyczynowej. Wynika to z tego, że nie istnieje lek działający na wirusa HPV. Należy więc skupić się na bezpośrednim oddziaływaniu na samą kurzajkę. Z reguły pierwszym krokiem jest miejscowe stosowanie środków farmakologicznych. Jeśli takie leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów. Metodą warto uwagi jest laseroterapia. Dzięki niej struktura kurzajki jest leczona poprzez oddziaływanie wiązki lasera, a po brodawce nie pozostaje żaden ślad.

Kurzajki są powszechnie występującym problemem, na który najbardziej narażone są dzieci, osoby z obniżoną odpornością oraz osoby starsze. Co ciekawe, z reguły brodawki znikają samoistnie w okresie 2-3 lat. Jednak w tym samym czasie mogą powstawać nowe kurzajki. Dlatego najbardziej sensowne wydaje się zabiegowe usunięcie kurzajek.

Popularne problemy