Na skutek poważnych urazów, choroby czy powikłań po operacji może w naszym organizmie dojść do patologicznych procesów, które skutkują pojawieniem się znaczących zmian. Właśnie w ten sposób może powstać przetoka. Czym dokładnie jest ta dolegliwość? Dowiedz się więcej!
Przetoką określamy połączenie się ze sobą dwóch lub więcej organów. Dzieje się tak na skutek patologicznych procesów zachodzących w organizmie. W zależności od tego, jakie organy i w jaki sposób się zespoliły, możemy wyróżnić różne rodzaje przetoki. Dzieli się ją na przykład na wewnętrzną oraz zewnętrzną. Połączenie organów wewnętrznych świadczy o przetoce wewnętrznej za to, gdy łączą się nie tylko same narządy, ale i skóra, mówimy o przetoce zewnętrznej. Oprócz tego rozróżnia się przetoki nabyte i wrodzone, za które odpowiadają przede wszystkim wady rozwojowe. Najczęściej diagnozuje się przetokę odbytu, która może być wynikiem bakteryjnej infekcji gruczołów. Jej towarzyszącym objawem jest ropień okołoodbytniczy, który wywołuje silny ból i dyskomfort. Jego pojawienie się to zapowiedź rozwoju choroby i pogorszenia samopoczucia, jako że przyczynia się też do pojawienia się gorączki, obrzęku czy krwawienia. Oprócz tego może wystąpić przetoka jelitowa czy ustno-zatokowa. Pierwsza z nich często objawia się jako jedno z powikłań po zabiegach chirurgicznych.
Musimy pamiętać, że przyczyny przetoki mogą się różnić. Najczęściej jednak stoją za nią takie czynniki jak:
W celu zdiagnozowania przetoki najpierw przeprowadza się szczegółowy wywiad, jako że proces leczenia będzie zależeć od rodzaju choroby. W przypadku przetoki odbytu bardzo skuteczny może okazać się zabieg ozonoterapii. Wcześniej należy jednak udać się na takie badania jak anoskopia, rezonans magnetyczny czy ultrasonograf.