Nie ma wątpliwości, że dolegliwości, które uniemożliwiają nam swobodne poruszanie się, są szczególnie nieprzyjemne. Do takiego stanu może doprowadzić na przykład zakażenie kości. Na skutek czego dochodzi do zakażenia kości i jak je skutecznie wyleczyć? Poznaj odpowiedź.

Dlaczego dochodzi do zakażenia kości?

Zakażenie kości to przede wszystkim wynik infekcji, którą wywołują bakterie takie jak gronkowiec złocisty. Istnieją jednak czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się tej dolegliwości. Jest to między innymi starszy wiek, spadek odporności, cukrzyca, infekcje pozakostne, endoprotezy stawów czy choroby związane z układem kostnym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy twardzina układowa. Warto mieć na uwadze, że zakażeniu może ulec każda kość w naszym ciele. Starsze osoby skarżą się głównie na dyskomfort związany z kością ogonową czy kością szczęki.

Jakie objawy towarzyszą zakażeniu kości?

Zakażenie kości możemy rozpoznać po charakterystycznych objawach, które świadczą też o silnym stanie zapalnym. U osoby z tą przykrą dolegliwością zauważymy między innymi:

Jak leczyć zakażenie kości?

Jeśli u nas czy u bliskiej nam osoby obecne są wspomniane wcześniej objawy, jest to znak, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Tam zostaniemy poddani badaniom krwi, mikrobiologicznym, bakteriologicznym czy obrazowym, takim jak rezonans magnetyczny, RTG czy tomografia komputerowa. W leczeniu zakażenia kości ważny jest czas oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku tego typu schorzeń stosuje się antybiotykoterapię. Oprócz tego warto rozważyć także ozonoterapię, która wykazuje działanie bakterio, grzybo i pierwotniakobójcze. Podczas procesu rekonwalescencji pacjent musi dużo odpoczywać i nie nadwyrężać bolącego punktu. Należy tego dopilnować, ponieważ nieleczone zakażenie kości prowadzi do poważnych powikłań, takich jak patologiczne złamania, zwyrodnienia czy martwica kości.

Popularne problemy