Laser frakcyjny jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej medycynie estetycznej w celu intensywnej regeneracji skóry. Efektem działania jest odmłodzenie skóry, wygładzenie zmarszczek, likwidacja blizn, rozstępów, rozszerzonych porów i różnego rodzaju przebarwień. Jego największą zaletą jest leczenie bez tworzenia widocznych ran.

Jest to urządzenie, które nie odparowuje całej powierzchni naskórka, tylko dziurkuje skórę tysiącami impulsów za pośrednictwem precyzyjnego skanera. Wykonując zabieg frakcyjny usuwamy jedynie 10 -25 % naskórka (w zależności od nasilenia zmian), wytwarzając ponadto w skórze właściwej mikrokolumny (mikro uszkodzenia), które powstają po przejściu promienia lasera do głębokich warstw skóry. Wokół tych mikrouszkodzeń pozostaje otoczenie, zdrowej, nie uszkodzonej skóry, co sprzyja szybkiej odnowie naskórka, a proces leczenia rozwija się bez tworzenia widocznych ran. Konsekwencją usunięcia tylko części powierzchni naskórka, czasami jest potrzeba powtórzenia zabiegu (np. w przypadku głębokich blizn potrądzikowych).

Przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu lekarz "dziurkuje" skórę impulsami lasera za pomocą specjalnego skanera. Ilość "przejść" przez skórę może wahać się od 1 do 3. W trakcie jednego zabiegu skaner naświetla ok. 10-25% leczonej powierzchni skóry. Dzięki temu zachowujemy pozostałe 75-90% nienaruszonej zdrowej skóry, która potrzebna jest do przebudowy kolagenu i szybkiego gojenia.

Zabieg jest bezbolesny. Wykonywany najczęściej w znieczuleniu kremem EMLA, warto także dodatkowo schładzać skórę. Bezpośrednio po zabiegu na skórze pojawia się zaczerwienienie i niewielki obrzęk, który utrzymuje się ok. 2-3 dni. Może wystąpić pieczenie, które ustępuje po kilku godzinach. Po upływie 3 dni rozpoczyna się złuszczanie naskórka – co jest wynikiem usuwania martwych komórek skóry na zewnątrz. Efekt zabiegu jest widoczny już po kilku dniach, a pełen efekt zabiegu uzyskujemy po ok. 4-6 tygodniach. Przebudowa kolagenu powodująca dalsze wygładzanie i ujędrnianie skóry będzie trwała jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu laserem frakcyjnym.

Postępowanie po zabiegu

Wskazania

Przeciwwskazania

Okolice najczęściej poddawane terapii

Skuteczność

Zmiany naskórka i włókien kolagenu spowodowane laserem frakcyjnym są trwałe; jednakże słońce i upływ czasu zbierają swoje żniwo. Zabieg laserem frakcyjnym cofnie wskazówki zegara, ale nie sprawi, że zegar stanie.

Popularne problemy