Zabiegi z zakresu endoprotezoplastyki są jednym z najczęściej wykonywanych planowych operacji z dziedziny ortopedii. Jednak tak jak w przypadku wszelkich innych zabiegów, również wymiany stawów wiążą się z ryzykiem komplikacji. Jednym z niepożądanych skutków jest rozwinięcie się zakażenia. Warto wiedzieć, że infekcja może ujawnić się nawet kilka lat po przeprowadzonej operacji!

Zakażenia wywołują bakterie. Dlatego każda infekcja organizmu może być potencjalną przyczyną nieprawidłowości powstających w okolicy endoprotezy. Jeśli układ odpornościowy funkcjonuje w prawidłowy sposób, ryzyko to jest naprawdę niewielkie. Z reguły bakterie dostające się do krwioobiegu są automatycznie eliminowane dzięki reakcji ze strony układu immunologicznego. Skąd więc wynikają problemy związane z zakażeniami wokół endoprotez? Są one wykonane z metalu i tworzywa sztucznego. Te nienaturalne dla ludzkiego organizmu materiały są nieznane układowi immunologicznemu i może mieć on trudności z eliminowaniem bakterii, które dostały się do implantu. Właśnie dlatego bakterie mogą się tam nieprzerwanie mnożyć i wywołać zakażenie.

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zakażenia wokół endoprotezy?

Każda osoba może bardzo szybko rozpoznać powstające zakażenie. Niepokojące objawy, które wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza to zaczerwienienie, nasilony ból, sztywność w stawie, który dotychczas funkcjonował prawidłowo, pojawiający się obrzęk połączony z ciepłotą, gorączka, wysięk z rany i nadmierne zmęczenie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które umożliwiają skuteczne zapobieganie powstaniu zakażenia. Przed i po operacji powinny być stosowane antybiotyki. Przed wykonaniem zabiegu lekarz powinien zlecić badanie jamy nosowej w celu wykrycia ewentualnych bakterii. Sama operacja musi być przeprowadzana w sterylnych warunkach, a pacjent kilka dni przed planowanym zabiegiem może stosować mycie chlorheksydyną.

Jeśli zakażenie wokół endoprotezy obejmuje jedynie skórę i tkanki miękkie, istnieje możliwość zastosowania innowacyjnej metody leczenia - ozonoterapii. W ramach leczenia zachowawczego, dodatkowo do stosowania antybiotyków w różnorodnych formach, także można zastosować terapię ozonem. Czasem jednak konieczne staje się zastosowanie leczenia chirurgicznego. Najczęściej ma wtedy miejsce płukanie stawu i usunięcie zakażonych tkanek. Po wykonaniu operacji pacjent przyjmuje antybiotyki przez okres minimum 6 tygodni. Najbardziej skomplikowane jest leczenie zakażeń, które pojawiają się wokół endoprotez w ciągu kilku miesięcy lub lat po operacji. W większości przypadków jest wtedy potrzebne zastosowanie kilkuetapowego leczenia składającego się z usunięcia endoprotezy, wypłukaniu stawu, umieszczeniu spacera i podawaniu antybiotyków.

Zakażenie wokół endoprotez może być niezwykle uciążliwe. Dlatego ważna jest profilaktyka przedzabiegowa i stosowanie się do zaleceń lekarza już po operacji.

Popularne problemy