Niektóre dolegliwości nie dość, że wywołują w nas ból czy dyskomfort, to jeszcze nieestetycznie wyglądają i obniżają naszą pewność siebie. Właśnie tak może zdarzyć się w przypadku opryszczki. Dowiedz się, jak właściwie dochodzi do powstania tej choroby.
Należy pamiętać o tym, że opryszczka to dolegliwość o podłożu wirusowym. Wywołują ją wirusy HSV1 i HSV2, które przynależą do rodziny Herpes simplex virus. Jeśli raz zarazimy się wirusem opryszczki, już do końca życia pozostaniemy w sferze ryzyka. Warto wiedzieć, że typ wirusa HSV1 jest odpowiedzialny za opryszczkę na ustach, podczas gdy HSV2 przyczynia się do wystąpienia opryszczki na narządach płciowych. W obu przypadkach do zakażenia się dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Na skutek tego na skórze pojawiają się tzw. wykwity, które mogą dodatkowo powodować zaczerwienienie i nieprzyjemne mrowienie.
Okazuje się, że od naszego stanu może zależeć to, czy wirus opryszczki się uaktywni. Czynniki sprzyjające jej pojawieniu się to między innymi:
Wystąpienie opryszczki może wywołać nasze rozdrażnienie, jednak wielu ludzi decyduje się nie poddawać leczeniu, mając świadomość, że samoistnie zniknie po kilku dniach. Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, że istnieją metody, które umożliwiają skuteczne rozwiązanie tego problemu. Jednym z takich podejść jest ozonoterapia, która okazuje się bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie z nawrotami opryszczki w okolicach ust. Metoda ozonoterapii jest szczególnie skuteczna w przypadku nawracających opryszczek. Działanie ozonu prowadzi do zniszczenia wirusa, co może znacznie zmniejszyć częstotliwość występowania nawrotów oraz skrócić czas trwania i nasilenie objawów. Ponadto, ozonoterapia posiada działanie przeciwzapalne i stymuluje procesy regeneracyjne skóry, przyczyniając się do szybszego zagojenia zmian.