Choroby zakaźne są szczególnie nieprzyjemne, jako że często nie umiemy nawet przewidzieć, kiedy możemy się nimi zarazić. Należy jednak na to uważać, ponieważ ich przebieg może być dla nas niezwykle męczący. Na pewno będzie tak w przypadku grzybicy. Na co uważać w tym przypadku?

Na czym polega grzybica?

Grzybica to choroba o charakterze zakaźnym. Wywołują ją różne grzyby, które mają działanie chorobotwórcze. Zarażenie się może nastąpić bardzo szybko, jako że wystarczy krótki kontakt z zakażoną osobą lub przedmiotem będącym źródłem grzybów. Ryzyko zakażenia zwiększają takie czynniki jak:

Objawy

Na samym początku objawy grzybicy mogą nie wzbudzać naszych podejrzeń, jako że często identyfikujemy je jako zwykłe wysuszenie skóry. Oprócz uczucia suchości szybko jednak zaczyna pojawiać się zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie, a do tego nieprzyjemny zapach. W przypadku grzybicy skóry występują rumieniowe zmiany, które pochłaniają dane części ciała. Na powierzchni skóry tworzą się nieestetyczne pęcherzyki, które z czasem się łuszczą. Mogą też być wypełnione ropną wydzieliną. O grzybicy świadczy też nienaturalny kolor skóry, który może być wyjątkowo jasny lub wyjątkowo ciemny.

Leczenie

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym ozonoterapia jest wykorzystywana jako skuteczna metoda leczenia infekcji grzybiczych. Choć antybiotykoterapia jest najczęściej stosowaną metodą zwalczania grzybicy, jej długotrwałe stosowanie staje się żmudne i czasochłonne ze względu na nawracający charakter tej choroby. Ponadto wydłużone przyjmowanie silnych leków przeciwbakteryjnych może osłabić naturalną florę bakteryjną organizmu, czyniąc go bardziej podatnym na kolejne infekcje i tworząc błędne koło. W takiej sytuacji ozonoterapia stanowi doskonałą alternatywę dla antybiotyków. Ozon wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze, skutecznie eliminując większość grzybów odpowiedzialnych za chorobę. Co więcej, w przeciwieństwie do antybiotykoterapii, terapia ozonem nie tylko nie osłabia organizmu, ale wręcz buduje jego odporność.

Popularne problemy