Zabiegi laserowe są cenione zarówno przez chirurgów, jak i przez pacjentów. Dzięki nim można poradzić sobie z wieloma uciążliwymi schorzeniami praktycznie bezinwazyjnie. Mimo niezaprzeczalnych zalet chirurgii laserowej, wokół zabiegów krąży wciąż sporo mitów. Jeśli nie znasz potwierdzonych faktów, poniżej rozwiewamy największe wątpliwości dotyczące korzystania z laserów. 

Czym jest laser? Podstawy działania

Laser to źródło światła - podczerwieni, która służy do bezkontaktowego cięcia tkanki - jest to możliwe dzięki jej waporyzacji. Promienie emitowane przez laser są niedostrzegalne dla ludzkich oczu, a wiązka jest silnie skupiona, co generuje dużą moc. Wykorzystana na stosunkowo małej powierzchni jest bardzo precyzyjna i można ją dokładnie kontrolować przy zastosowaniu urządzeń wysokiej klasy

Co można leczyć laserem?

Chirurgia laserowa jest obecnie szeroko wykorzystywana. Jakie schorzenia można dzięki niej leczyć?

 

Chirurgia laserowa - zalety i przeciwwskazania

Czy warto wybrać leczenie laserowe? Zdecydowanie tak! Jest ono bezinwazyjne, a przede wszystkim wiąże się z brakiem bólu dla pacjenta. Wiele osób docenia też to, że nie ma konieczności hospitalizacji. Nie są też zakładane szwy. Przygotowanie do zabiegu jest proste - pacjenci muszą jedynie wykonać podstawowe badania zlecone przez lekarza. Ewentualne dodatkowe wymagania zależą od specyfiki konkretnego zabiegu. 

Leczenie laserem nie jest odpowiednią metodą leczenia dla każdego. Czynniki, które wykluczają tę metodę terapeutyczną to w szczególności wszelkiego rodzaju infekcje i stany zapalne skóry, bielactwo, łuszczyca czy rybia łuska. Do przeciwwskazań należy też nieustabilizowana cukrzyca, ciąża i karmienie piersią. Laserów nie stosuje się u pacjentów chorujących na niektóre nowotwory.

Chirurgia laserowa to dziedzina medycyny zdecydowanie warta uwagi. Nieustannie się rozwija i pozwala pacjentom na komfortowe leczenie bez bólu i widocznych blizn.

Popularne problemy