Na zabieg usunięcia znamienia można zdecydować się ze względów estetycznych. Często jednak jego wykonanie jest konieczne z przyczyn zdrowotnych. Bez względu na charakter danej zmiany, warto zdecydować się na bezpieczne i bezbolesne usuwanie znamion laserem. Sprawdź jakie korzyści wiążą się z tą procedurą medyczną. 

Kiedy trzeba usuwać znamiona?

Usuwanie znamion jest konieczne wówczas, gdy ich wygląd wzbudza wątpliwości. Osoby, które posiadają dużo zmian skórnych, powinny regularnie odwiedzać gabinet dermatologa. Wówczas możliwe będzie szybkie zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości i uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą wiązać się z zezłośliwieniem się pieprzyków i znamion. 

Z reguły profilaktycznie zaleca się usuwanie znamion występujących w miejscach narażonych na podrażnienia. Poza tym, wskazaniem może być ich położenie na częściach skóry narażonych na ekspozycję na słońce. Również asymetryczny wygląd, niepokojący kolor i postrzępione krawędzie sugerują konieczność usunięcia znamienia. 

Laserowe usuwanie znamion

Jedną z metod leczenia cieszących się popularnością jest laserowe usuwanie znamion. Jest to bezpieczna procedura, wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Z reguły trwa zaledwie kilka minut i nie wiąże się z dyskomfortem dla pacjenta. Warto jednak mieć świadomość tego, że duże, rozległe znamiona usuwa się podczas kilku zabiegów. Jest to wówczas proces rozłożony w czasie - poszczególne spotkania z chirurgiem odbywają się w odstępach kilkutygodniowych.

Bezbolesne usuwanie znamion laserem wiąże się z długotrwałymi efektami. Zmiana nie odrasta, jednak skóra poddana zabiegowi przez pewien czas jest wrażliwa. Nie powinno się wystawiać jej na słońce. Regularnie warto też odwiedzać gabinet dermatologa, aby kontrolować jej stan. 

Alternatywne rozwiązania

Znamiona i pieprzyki można też usuwać chirurgicznie w tradycyjny sposób - skalpelem. Jest to jednak rozwiązanie, z którego wynika większy dyskomfort dla pacjenta. Lekarz musi założyć szwy, a to wiąże się z powstaniem blizny. Dlatego w widocznych miejscach lepiej ze względów estetycznych wybierać usuwanie laserowe. 

Chirurgiczne usunięcie znamienia skalpelem może być w niektórych sytuacjach konieczne. Dotyczy to w szczególności zmian, które po usunięciu muszą zostać poddane badaniu histopatologicznemu. W innych sytuacjach zdecydowanie lepszym, bezpieczniejszym i mniej inwazyjnym wyborem będzie zabieg laserowy

Laserowe usuwanie znamion jest bezpieczne, nie wymaga specjalnych przygotowań i charakteryzuje się estetycznym efektem końcowym. Nie wiąże się też z dyskomfortem dla pacjenta. Właśnie dlatego, warto zdecydować się na tę metodę.

Popularne problemy