Hemoroidy, określane mianem żylaków odbytu, to uciążliwa dolegliwość, która niestety nie należy do rzadkich schorzeń. Jeśli chcesz się ich pozbyć, a zależy Ci na bezbolesnym zabiegu, rozważ leczenie laserowe. Przedstawiamy najważniejsze wady i zalety takiego rozwiązania. 

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, nazywane też żylakami odbytu, to schorzenie proktologiczne, które jest bardzo uciążliwe i wymaga leczenia. W budowie odbytu znajdują się struktury określane mianem guzków krwawniczych. Są to naczynia znajdujące się zarówno w górnym, jak i w dolnym splocie żył odbytniczych. Ich podstawową funkcją jest utrzymanie szczelności odbytu, a także kontrolowanie gazów i stolca. 

Guzki krwawnicze przekształcają się w hemoroidy wówczas, gdy naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu lub przemieszczają się w miejsce, w którym naturalnie nie występują. Należy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje żylaków odbytu. Pierwszy z nich to hemoroidy wewnętrzne. Znajdują się wewnątrz odbytnicy i są niewidoczne. Z kolei drugi typ pojawia się na zewnątrz odbytu. Takie guzki można łatwo rozpoznać. Na szczęście obecnie możliwe jest bezbolesne usuwanie hemoroidów i szybkie pozbycie się problemu.

Hemoroidy — przyczyny i objawy

Hemoroidy rozwijają się przede wszystkim w wyniku nacisku lub obciążenia naczyń krwionośnych w okolicy odbytu i odbytnicy. Czynniki, które mogą prowadzić do powstawania lub zaostrzenia hemoroidów, obejmują m.in. przewlekłe zaparcia, częste biegunki i siedzący tryb życia. Na pojawienie się żylaków odbytu są też narażone kobiety w okresie poporodowym oraz sportowcy podnoszący duże ciężary. 

Objawy hemoroidów mogą różnić się w zależności od ich typu (wewnętrzne czy zewnętrzne) oraz stopnia zaawansowania problemu. Po czym poznać, że potrzebne jest leczenie hemoroidów? Do głównych objawów należy jasnoczerwona krew w stolcu oraz ból podczas wypróżniania. Również widoczne guzki, obrzęk i pieczenie mogą sugerować konieczność udania się na wizytę do proktologa. 

Laserowe leczenie — za i przeciw

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak pozbyć się hemoroidów, koniecznie rozważ leczenie laserowe. Pozwala na bardzo precyzyjnie działanie. Chirurg może dokładnie skierować wiązkę światła na obszar dotknięty problemem, minimalizując uszkodzenia sąsiednich tkanek. To zmniejsza ryzyko powikłań i znacznie przyspiesza czas gojenia.

Laser koaguluje (zamyka) naczynia krwionośne podczas cięcia, co oznacza, że zabieg jest mniej krwawy w porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Laseroterapia zwykle prowadzi do szybszego powrotu do normalnej aktywności. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które chcą szybko wrócić do pracy i codziennych obowiązków. Dobrze sprawdza się nie tylko w leczeniu hemoroidów, ale również innych schorzeń proktologicznych, takich jak kłykciny kończyste czy brodawki odbytu.

Laseroterapia w leczeniu hemoroidów jest chętnie wybierana zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Warto wybrać tę metodę, aby szybko i bezboleśnie rozprawić się z problemem. 

Popularne problemy