Hemoroidy to schorzenie, które coraz częściej dotyka osoby po trzydziestym roku życia. Narażenie na nie zwiększa się z wiekiem, a problem jest też widoczny wśród kobiet w ciąży. Dzięki popularyzacji laserowego leczenia hemoroidów, możliwe jest dziś podjęcie bezbolesnego, skutecznego leczenia. 

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy czasami są określane też mianem żylaków odbytu. Położone są w kanale odbytu i mają charakter nabrzmiałych, objętych stanem zapalnym tkanek. Są to poduszeczki odbytowe, które nadmiernie się rozciągnęły, a krew nie odpływa z nich całkowicie. Bezpośredniej przyczyny powstawania hemoroidów nie poznano. Czynniki, które mogą sprzyjać ich pojawieniu się to częste zaparcia, siedzący tryb życia, ciąża i długie przesiadywanie w toalecie. 

A jak wyglądają? Zewnętrzne hemoroidy to sine guzki lub niewielkie uwypuklenia, które pojawiają się w pobliżu odbytu. Ich leczeniem zajmuje się proktologia. Jakie są główne objawy? Na papierze toaletowym pojawia się świeża krew. Czasem ma miejsce świąd, a także ból podczas oddawania kału. Zdarza się, że bielizna brudzi się śluzem oraz wydzieliną kałową. Są bardzo uciążliwe, dlatego warto im zapobiegać. Należy pamiętać o tym, że ból nie jest charakterystycznym objawem hemoroidów wewnętrznych. Świadczy raczej o szczelinie odbytu.

Hemoroidy - diagnostyka

Przed podjęciem laserowego usuwania hemoroidów konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki. W pierwszej kolejności wykonywana jest ocena wzrokowa - w przypadku hemoroidów zewnętrznych lub wypadających poza odbyt. Poza tym, konieczne jest badanie per rectum wykluczające obecność guzów czy powiększenie prostaty. Aby uwidocznić hemoroidy wewnętrzne, konieczne jest wykonanie anoskopii. 

Zarówno diagnostyka, jak i leczenie, przebiegają odmiennie w zależności od typu hemoroidów. 

 

Leczenie laserem

Jak leczyć hemoroidy bez bólu? Bezbolesne usuwanie hemoroidów można wykonać właśnie przy pomocy lasera chirurgicznego. Inwazyjność takiego zabiegu jest niewielka. Do jednej z dużych zalet należy brak konieczności hospitalizacji pacjenta. Praktycznie wyeliminowane są komplikacje pooperacyjne, a dzięki natychmiastowej koagulacji zmniejsza się do minimum obrzęk pozabiegowy. 

Precyzyjne i kontrolowane działanie lasera na tkankę hemoroidalną pozwala na skuteczne zamykanie naczyń krwionośnych i redukowanie nieprzyjemnych objawów. Wiele badań potwierdza to, że warto potraktować chirurgię laserową, jako nowy standard w leczeniu hemoroidów.

Popularne problemy