Osoby aktywne seksualnie są narażone na zarażenie się wirusem HPV. Wywołuje on różne schorzenia - najczęściej w obrębie narządów płciowych, jamy ustnej i gardła. Zdarza się także, że żadne objawy się nie uwidaczniają i zakażenie ustępuje samoistnie. Co warto wiedzieć o schorzeniach wywoływanych przez HPV? Jak przebiega ich leczenie?

Czym jest wirus HPV? Jakie daje objawy?

Choć główną drogą zakażenia wirusem HPV są kontakty płciowe, nie jest to jedyny sposób zarażenia się. Jest to możliwe również przez sam kontakt ze śliną, krwią lub zmianą na błonie śluzowej osoby zakażonej. Czasem zdarza się też, że wirus przechodzi z matki na dziecko podczas porodu. Jakie czynniki zwiększają ryzyko zarażenia? Warto wymienić wczesne rozpoczęcie współżycia, częstą zmianę partnerów seksualnych, słabą odporność, korzystanie z miejsc publicznych mając rany na skórze, a także stosowanie antykoncepcji hormonalnej w formie doustnej.

Jak przebiega zakażenie wirusem HPV? W pierwszych tygodniach objawy się nie ujawniają. W ciągu kilku miesięcy od zakażenia może pojawić się odpowiedź immunologiczna i pierwsze objawy - są to zmiany skórne. U większości osób organizm jest w stanie sam zwalczyć wirusa w ciągu roku. Zdarza się jednak, że dochodzi do trwałego zakażenia. Wówczas istnieje ryzyko rozwoju nowotworu.

HPV i kłykciny kończyste - leczenie

Charakterystycznym objawem, który jednoznacznie potwierdza zakażenie wirusem HPV, są kłykciny kończyste. Mają one postać kalafiorowatą i mogą powodować świąd. Z reguły u mężczyzn zlokalizowane są na prąciu, mosznie lub w pachwinach, a u kobiet na wargach sromowych i w przedsionku pochwy. Zdarza się też, że wykwity pojawiają się w szyjce macicy, na języku i wargach. 

Istnieje wiele metod leczenia kłykcin kończystych. Obecnie dużą popularnością cieszy się m.in. stosowanie zabiegów laserowych z zakresu dermatochirurgii. Jest to metoda bardzo efektywna, a jednocześnie bezpieczna. Dobrze sprawdza się w usuwaniu wykwitów o dużych rozmiarach lub pojawiających się w trudnych lokalizacjach, z ograniczonym dostępem - np. w cewce moczowej. 

Czy warto się szczepić na HPV?

Wiedząc już jakie choroby wywołuje wirus HPV, należy mieć świadomość tego jak ważne są szczepionki. Obecnie, od czerwca 2023 roku, w Polsce w pełni refundowana jest szczepionka dla dzieci w wieku 12-13 lat. Dostępne są 3 różne szczepionki i wszystkie mogą być stosowane po ukończeniu 9. roku życia. Zaszczepić mogą się wszystkie osoby bez względu na płeć. Najczęściej wskazuje się, że powinny zostać dwie lub trzy dawki szczepionki - zależy to jednak od wieku i od wybranego preparatu. 

Wirus HPV może przebiegać bezobjawowo i nie wywoływać widocznych objawów. Jednak nie musi tak być! Zdarza się, że zakażenie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto zapobiegać zarażeniu i korzystać z dostępnych szczepionek. 

Popularne problemy