Schorzenia proktologiczne są niezwykle dotkliwe dla pacjentów. Dzięki technologii laserowej możliwe jest skuteczne leczenie wielu dolegliwości, które wiąże się z mniejszym stopniem inwazyjności i dyskomfortu, niż tradycyjne, chirurgiczne metody leczenia. Jak bezpiecznie wyleczyć hemoroidy laserem?

Proktologia - jak usunąć hemoroidy?

Proktologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się schorzeniami obejmującymi odbyt, kanał odbytu oraz odbytnicę. Z reguły pacjenci trafiają do specjalistów z tej dziedziny po zaobserwowaniu niepokojących objawów wskazujących na hemoroidy. Można do nich zaliczyć m.in. świąd, ból, krwawienie czy ropień odbytu, a także powtarzające się zaparcia. Jeszcze do niedawna laserowe usuwanie hemoroidów było raczej rzadkością. Na porządku dziennym za to stosowano leczenie farmakologiczne i tradycyjne zabiegi chirurgiczne. Możliwość wprowadzenia do powszechnego użytku nieinwazyjnego leczenia proktologicznego laserem znacznie podniosła komfort pacjentów podczas całego procesu terapeutycznego i rekonwalescencyjnego. 

Laserowe, nieinwazyjne leczenie proktologiczne

Leczenie hemoroidów laserem znacznie zmieniło obraz chirurgii proktologicznej. Podczas zabiegów stosuje się przede wszystkim koagulację i ablację:


Niezwykle istotna kwestia dotycząca laserowego leczenia proktologicznego to rekonwalescencja. Kwestia tego jak usunąć hemoroidy to jedno. Jednak równie ważny jest powrót do sprawności po wykonaniu zabiegu. Zastosowanie lasera wiąże się ze zmniejszeniem do minimum czasu, który organizm musi poświęcić na regenerację. Wyeliminowania jest też konieczność hospitalizacji. 

Kriochirurgia w proktologii

Nowoczesne, bezinwazyjne leczenie chorób proktologicznych to nie tylko zastosowanie technologii laserowej. Powszechnie stosowana jest także kriochirurgia. Polega ona na stosowaniu niskich temperatur (zazwyczaj poprzez użycie ciekłego azotu) do usunięcia lub zniszczenia patologicznych tkanek. W proktologii stosuje się ją przede wszystkim w leczeniu hemoroidów, kłykcin kończystych oraz przetok odbytu. Również łagodnych zmian skórnych można skutecznie pozbyć się z pomocą kriochirurgii. Podobnie, jak w przypadku lasera, również ten rodzaj lasera jest bezpieczny dla pacjenta i wiąże się jedynie z minimalnym dyskomfortem. 

Leczenie proktologiczne w żadnej formie nie należy do przyjemnych doświadczeń. Jednak nowoczesne metody leczenia mogą znacznie zmniejszyć stopień dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta. Laser i kriochirurgia to zabiegi o niskim stopniu inwazyjności, które wiążą się z krótkim okresem rekonwalescencji.

Popularne problemy