Schorzenia urologiczne mogą być bardzo uciążliwe dla pacjentów, którzy się z nimi zmagają. Dzięki rozwojowi chirurgii laserowej możliwe jest coraz szybsze i coraz mniej inwazyjne leczenie różnych chorób układu moczowego. Czy schorzenia urologiczne można leczyć z pomocą lasera?
Urolog to lekarz specjalista, który zajmuje się dziedziną medycyny dotyczącą układu moczowo-płciowego kobiet i mężczyzn. Istnieje szereg różnorodnych schorzeń urologicznych, a do najczęściej diagnozowanych należą choroby śluzówki, nowotwory, przerost prostaty, zapalenie jądra, nietrzymanie moczu i kamica nerkowa. Dzięki rozwojowi chirurgii laserowej, wiele chorób urologicznych można leczyć w nieinwazyjny sposób, zdecydowanie mniej uciążliwy dla pacjenta niż w przypadku tradycyjnych zabiegów. Właściwości lasera pozwalają na cięcie, koagulację, ablację czy fragmentację tkanek.
Leczenie laserowe w ostatnich latach stało się popularne w wielu dziedzinach medycyny. Wiązki lasera absorbują światło, które przekształca się w energię cieplną oddziałującą na tkanki w pożądany w danej sytuacji sposób. Na rynku medycznym można znaleźć wiele różnych rodzajów laserów, które różnią się między sobą dokładnym sposobem działania. Dzięki temu, lekarze mogą zdecydować jak leczyć poszczególne schorzenia tak, aby inwazyjność działań była jak najmniejsza. Jakie choroby układu moczowego można wyleczyć, stosując chirurgię laserową? Przede wszystkim - schorzenia skóry oraz śluzówki. Terapia laserowa jest też skuteczna w przypadku kamicy układu moczowego, stulejki, przerostu prostaty, brodawek okolic płciowych i kłykcin kończystych. Lasery chętnie stosuje się też w zabiegach endourologicznych dzięki ich miniaturyzacji i elastyczności. Są one bardzo ważne w nowoczesnej urologii.
A kiedy warto zwrócić się do urologa i wziąć pod uwagę poddanie się zabiegowi chirurgii laserowej? Najczęstsze objawy świadczące o nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego to ból przy oddawaniu moczu, zbyt długi czas opróżniania pęcherza oraz zbyt częste wizyty w toalecie.
Chirurgia laserowa jest chętnie stosowana w urologii z wielu różnych powodów. Inwazyjność zabiegów jest minimalna, a dzięki temu ryzyko komplikacji jest niższe niż w przypadku tradycyjnych procedur chirurgicznych. Pacjenci nie muszą przebywać zbyt długo w szpitalu i szybko wracają do standardowego funkcjonowania. Czas spędzany na obserwacji wynosi zazwyczaj jedynie jedną dobę. Dzięki koagulacji laserowej możliwe jest zmniejszenie utraty krwi podczas zabiegu, a tym samym tkanki szybko się goją i regenerują. Pacjenci poddawani zabiegom chirurgii laserowej w urologii mogą liczyć na znaczną poprawę jakości funkcjonowania po wyjściu ze szpitala.
Chirurgia laserowa jest chętnie wykorzystywana w urologii. Stanowi ceniony sposób wykonywania zabiegów, który jest lubiany zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentów.