Zabiegi laserowe medycyny estetycznej to małoinwazyjne procedury, do których wykonania wykorzystywane są nowoczesne urządzenia. Lasery medyczne mogą być stosowane w terapii wielu różnorodnych problemów - m.in. w chirurgii naczyniowej. Jakie schorzenia można leczyć laserem?
Zabiegi laserowe stosuje się w medycynie estetycznej bardzo często. Ich użycie ma na celu usuwanie problematycznych zmian skórnych lub osiągnięcie odmładzającego efektu. A czym tak naprawdę jest laser i w jaki sposób oddziałuje na tkanki? Jest to urządzenie, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu widzialnego, podczerwieni oraz ultrafioletu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska wymuszonej emisji. Istnieją bardzo różne rodzaje laserów. Oddziałują one na tkanki głównie na dwa sposoby:
Działanie fotochemiczne - w układzie komórka-otoczenie stymulowana jest wymiana elektrolitów. Dzięki temu możliwe jest efektywne działanie enzymów.
Działanie biostymulacyjne - mikrokrążenie krwi jest pobudzane - podobnie jak angiogeneza i układ odpornościowy.
Z pomocą lasera możliwe jest leczenie schorzeń skórnych o różnej specyfice. Urządzenie to jest często stosowane w celu usuwania laserowych zmian naczyniowych. Są to uszkodzenia w drobnych naczyniach krwionośnych. Proces oddziaływania lasera na te zmiany polega na pochłanianiu emitowanych fal przez hemoglobinę. Dzięki terapii laserowej możliwe jest też skuteczne usunięcie blizn, pieprzyków, zmian barwnikowych, gruczolaków potowych i łojowych, rozstępów, brodawek wirusowych, a nawet trądziku różowatego! Z reguły do celów tego rodzaju stosuje się lasery o dużej mocy działania. Leczenie laserowe jest cenione zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy, ze względu na niewielką inwazyjność i bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać o podstawowych przeciwwskazaniach do wykonania zabiegów tego rodzaju. Są to m.in. zakażenia bakteryjne i wirusowe. Lasera nie można też stosować u kobiet w ciąży, u osób zażywających leki wpływające na krzepliwość krwi oraz na opalonej skórze.
Dlaczego chirurgia laserowa jest tak chętnie wykorzystywanym sposobem leczenia? Zabiegi z reguły są przeprowadzane w miejscowym znieczuleniu. Ewentualny dyskomfort pacjenta jest naprawdę minimalny. Rzadko występują jakiekolwiek komplikacje, a do najpopularniejszych skutków ubocznych należy uczucie pieczenia, rumień czy obrzęk. Wszystkie dolegliwości, które się pojawią, powinny zniknąć w ciągu kilku dni po zabiegu. Terapia laserowa jest bezpieczna i wiąże się z brakiem konieczności zakładania szwów. Charakteryzuje się też dużą skutecznością, chociaż czasem konieczne jest kilkukrotne powtórzenie procesu, aby zagwarantować pacjentowi oczekiwany efekt.
Leczenie laserowe jest coraz powszechniej stosowane w medycynie estetycznej. Ten rodzaj terapii pozwala pacjentowi na szybki powrót do codziennych obowiązków, a bezpieczeństwo, brak szwów i niewielka inwazyjność wydają się niezwykle korzystne. Warto korzystać z chirurgii laserowej m.in. w celu usuwania blizn i zmian skórnych lub zamykania naczynek.