Kłykciny kończyste to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową, która pojawia się najczęściej. Nieestetyczne brodawki zwykle są łagodne i mogą znikać samoczynnie. Objawy jednak przybierają również formę bardziej uciążliwą i wymagającą specjalistycznego leczenia.
Mianem kłykcin kończystych określa się łagodne zmiany, które pojawiają się w okolicach narządów płciowych, odbytu oraz na błonach śluzowych jamy ustnej. Najczęściej przyjmują formę niewielkich brodawek o brązowym kolorze. Z czasem mogą przekształcić się w kalafiorowate wykwity o znacznych rozmiarach. Przyczyną powstawania tych zmian jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieją jego różne typy - niektóre z nich są łagodne, a inne mogą nawet stwarzać ryzyko wykształcenia się złośliwych nowotworów. Zakażenie następuje podczas kontaktów seksualnych. Czasem dochodzi do niego także podczas porodu lub na skutek zaniedbywania higieny.
Dwie podstawowe formy przyjmowane przez kłykciny kończyste to jawna i utajona. Pierwsza z nich charakteryzuje się jasnymi objawami, które są widoczne na pierwszy rzut oka. Najczęściej zmiany pojawiają się u kobiet na wargach sromowych, łechtaczce, błonie śluzowej pochwy i przy odbycie. Z kolei u mężczyzn zarażenie kłykcinami kończystymi ma miejsce głównie na wędzidełku, napletku, brzegu żołędzi, a także skórze moszny i pachwinach. Warto pamiętać o tym, że zmiany skórne ulegają modyfikacjom w związku z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Podczas diagnozy ważne jest to, aby lekarz dokładnie zróżnicował zarażenie kłykcinami kończystymi z objawami innych chorób, takich jak hemoroidy, perliste grudki prącia i włókniak miękki.
Zdarza się, że kłykciny kończyste przekształcają się w zmiany nowotworowe (najczęściej w raka szyjki macicy, pochwy, prącia, odbytu, szyi i głowy). Sprzyja temu palenie papierosów, stosowanie długoterminowo antykoncepcji farmakologicznej, a także posiadanie słabej odporności.
Leczenie kłykcin kończystych można podzielić na farmakologiczne i chirurgiczne.
Kłykciny kończyste to przykra dolegliwość, wiążąca się nie tylko z pogorszeniem zdrowia, ale również z dużym dyskomfortem. Aby zapobiegać tej chorobie, warto stosować podstawowe zasady profilaktyki, takie jak stosowanie prezerwatyw i regularne wizyty u ginekologa.