Znamiona czy zmiany skórne to coś zupełnie normalnego. Większość z nas posiada pieprzyki, w mniejszej lub większej ilości. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Dowiedz się więcej! 

Niebezpieczne zmiany skórne - jak je rozpoznać?

Pieprzyki lub znamiona na ciele są bardzo powszechne i zazwyczaj niegroźne. Może jednak okazać się, że któreś z nich będzie niosło ze sobą ryzyko zezłośliwienia. Jak to rozpoznać? Zwróćmy przede wszystkim na wielkość zmian skórnych - nie powinna przekraczać 0,5 centymetra. Niepokojący może być również jej asymetryczny kształt o nieregularnych brzegach. Złośliwy pieprzyk będzie miał ponadto niejednolity kolor. Może też charakteryzować się nierówną, wypukłą powierzchnią. Możemy rozpoznać je ponadto po tempie zmian - jeśli zmieniają swój kształt czy kolor w bardzo krótkim czasie, to świadczy o tym, że są niebezpieczne. 

Zmiany skórne na ciele - jak postępować?

Bez względu na to, czy posiadamy znikomą liczbę znamion, czy też mamy ich bardzo dużo, powinniśmy pamiętać o ich uważnej obserwacji. To najlepszy sposób na wychwycenie jakichkolwiek niepokojących objawów. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości, poddajmy je kontroli podczas wizyty u lekarza. Warto również pamiętać o tym, aby na wrażliwe miejsca, takie jak pieprzyki czy zmiany skórne, stosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Od dawna wiadomo, że promienie słoneczne też mogą przyczynić się do wytworzenia nowotworu skóry. 

Usuwanie zmian skórnych - jakie są sposoby? 

Jeśli posiadamy wiele różnych pieprzyków czy znamion, możemy zastanawiać się, kiedy usunąć zmiany skórne. W przypadku zmian, które mogą mieć podłoże nowotworowe, pozbycie się ich jest niezbędne. Wiele osób jednak decyduje się na ten krok nawet wtedy, gdy ich pieprzyki nie wykazują żadnych niepokojących objawów. Wynika to przede wszystkim z kwestii estetycznych. Niezależnie od powodu, najlepszym sposobem na usunięcie niechcianych zmian skórnych będzie wykorzystanie lasera. Podczas zabiegu wiązka światła jest bezpośrednio ustawiana na znamię, które zostaje odparowywane. Dzięki właściwościom lasera nie dochodzi do krwawienia. Nie ma też potrzeby zakładania szwów. Laserowe usuwanie znamion to zabieg nieinwazyjny. Pacjent w jego trakcie może doświadczyć pewnego dyskomfortu, jednak możliwe jest zastosowanie miejscowego znieczulenia. 

Jeśli znamiona lub zmiany skórne na naszym ciele są asymetryczne, mają nieregularne brzegi, niejednolity kolor lub w krótkim czasie zmieniają swój kształt, to znak, że mogą być niebezpieczne i świadczyć o wysokim ryzyku nowotworu skóry. W tym wypadku warto zdecydować się na laserowe usuwanie znamion

Popularne problemy