Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem zmian skórnych - kłykcin, brodawek czy włókniaków. Konwencjonalną metodą wykonywania zabiegów tego rodzaju jest korzystanie ze skalpela. Istnieją jednak nowoczesne metody, zdecydowanie mniej inwazyjne, a wśród nich warto wymienić przede wszystkim zastosowanie lasera.

Dermatochirurgia - kiedy sięgnięcie po skalpel jest konieczne?

Istnieją sytuacje, w których zabiegi dermatochirurgiczne muszą być wykonywane przy pomocy skalpela. Choć wymaga to zakładania szwów i stanowi dość inwazyjną metodę leczenia, czasem jest to konieczne. Podczas konsultacji u dermatologa lekarz decyduje jaką metodę usunięcia danej zmiany skórnej należy wybrać. 

Oceniając zmiany najczęściej wykorzystuje się dermatoskop. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia specjalista ocenia czy istnieje konieczność oddania wycinka do badania histopatologicznego. Zaleca się to w przypadku, gdy istnieją wątpliwości co do charakteru zmiany. Poza tym, chirurgiczne usuwanie zmian poleca się w przypadku większych defektów skórnych, których średnica przekracza około 1 cm. 

Co można usunąć laserem?

Alternatywą dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych jest zastosowanie lasera. Na czym polega taki zabieg? Chore tkanki są niszczone, a jednocześnie pobudza się wzrost tych zdrowych. Ta metoda działania charakteryzuje się usunięciem niechcianej zmiany skórnej szybko i bezpiecznie.  

Jakie zmiany są najczęściej kwalifikowane do usuwania laserowego? Przede wszystkim, przy pomocy lasera można usuwać przebarwienia, pieprzyki, blizny pourazowe i potrądzikowe, a także zmiany o charakterze naczyniowym. Jednak to nie wszystko! Również brodawki, kłykciny kończyste, kurzajki i włókniaki mogą być skutecznie usuwane laserem. 

Laserowe zabiegi dermatochirurgiczne - czy warto? 

Wiązka promienia laserowego rozbijana jest na mniejsze promienie naświetlające określone fragmenty tkanki. Efektem tego jest powstawanie mikrooparzeń, stymulujących skórę do tworzenia nowych włókien kolagenowych. Prowadzi to do odbudowy nowego naskórka, na którym nie ma już wcześniej istniejących tam zmian. 

Leczenie laserowe ma wiele zalet. Przede wszystkim, zabiegi są krótkie i bezbolesne. Poza tym, podczas jednej sesji można usunąć kilka różnych zmian. Warto podkreślić, że metoda ta nie wymaga długiej rekonwalescencji, a pacjent może od razu wrócić do swojej codziennej rutyny. Chirurg wykonujący zabieg laserowy może być bardziej precyzyjny, niż w przypadku zastosowania skalpela. Wiązką światła można operować nawet na dziesiąte części milimetra! Brak krwi podczas usuwania zmian zmniejsza ryzyko pojawienia się zakażenia czy infekcji. 

Dermatochirurgia jeszcze do niedawna kojarzyła się tylko z zastosowaniem skalpela. Obecnie jednak coraz częściej wykonuje się zabiegi przy zastosowaniu niekonwencjonalnych metod, a wykorzystanie lasera jest już na porządku dziennym.

Popularne problemy